آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
استرس سبب نا باروری می شود

آیا استرس سبب نازایی می شود

salamatmag 2 7 300x150 استرس سبب نا باروری می شود

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه استرس سبب نا باروری می شود می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

استرس های محیطی و نبوده مواد مغذی اساسی در زنان اصلی ترین علت کمبود میزان تخمک گذاری و ناباروری می باشند استرس در واقع اولین دلیل افت این روند فیزیولوژیک در بدن خانوم ها هست وجود استرس ،ناامیدی و اضطراب دائم با اثر سو روی مغز و تغییر میزان هورمون های اصلی تاثیر گذار در باروری ،زمینه ساز خیلی از ناباروری ها در عصر حاضر می باشد . با تغذیه صحیح قسمت هایی از مغز که مسئول ترشح هورمون های تاثر گذار در باروری می باشند هماهنگ تر عمل کرده اند و رابطه بین اعضای تولید مثل را به صحیح ترین وجه امکان دارد. استفاده از مواد مغذی کافی در هماهنگ سازی روند متابولیسم بدن بسیار پر اهمیت بوده هست بیماری هایی مثل دیابت، کم کاری و پر کاری تیروئید که در کم شدن روند تخمک گذاری اهمیت داشته نتیجه متابولیسم ناقص در زنان می باشد که با مصرف مواد غذایی درست می توان از ابتلا به ان ها خود داری کرد .

 

بعضی از خانوم ها از لحاظ اثر استرس بر تولید مثل حساسیت بیشتری داشته اند و این اثر می‌تواد موجب تقویت خودش شده باشد.اگرفرد تحت استرس قرار بگیرد و نتواند به سرعت باردار بشود،‌ خود این قضیه موجب استرس بیشتر خواهد شد. خانوم هایی که برای بیش از ۶ ماه تخمک‌گذاری نکرده اند،‌مورد بررسی قرار میگیرند، و مشخص شده است که میزان بالای هورمون کورتیزول، در خون آنها موجود است.در شرایط استرس‌زا،‌ کورتیزول، مثل آدرنالین، شدت سوخت و ساز را بالا میبرد؛ و فشار خون را در حد بالایی نگه داشته است که موجب اضافه وزن خواهد شد و این خود موجب اختلال درتخمک گذاری شده است.علی‌رغم اعتقاد بعضی از مردم مبنی بر نقش خود زن و مرد در به وجود امدن ناباروری، بعضی استرس را نیز عامل ایجاد ناباروری دانسته اند که در این خصوص می‌توانیم بگوییم استرس و ناباروری یک سیکل را تشکیل خواهند داد که یکدیگر را تشدید خواهند کرد و زوجین ناباروری که خود را علت ناباروری دانسته اند خود را سرزنش میکنند و این وضعیت موجب بالا رفتن استرس در آنها خواهد شد و در نتیجه مشکل را حادتر خواهد کرد از لحاظ بیولوژیکی، از آنجایی که هیپوتالاموس تنظیم کننده پاسخ بدن به استرس و هورمون‌های جنسی می باشد، فهم اینکه چگونه استرس قادر است موجب نازایی در بعضی از خانوم ها بشود آسان تر هست

 

salamatmag 1 11 300x150 استرس سبب نا باروری می شود

 

اطلاعاتتان را افزایش دهید. یکی از بدترین محرک‌های استرس بلاتکلیفی از آینده هست. و اگر ماه‌ها یا حتی سال‌ها بوده باشد که درمان‌های ناباروری را ادامه خواهیم داد، احتمالا مدت زمانی طولانی هست که با این بلاتکلیفی زندگی خواهید کرد. برای از بین بردن برخی پرسش ها و بلاتکلیفی‌هایتان از آینده، بهتر هست کمی درمورد مشکلتان پژوهش کنید. بعنوان نمونه، سعی بکنید اطلاعاتتان درمورد وضعیت و راه هاب درمانی‌تان را به‌روز نگه داشته باشید همه انتخاب‌های درمانی‌تان را بررسی بکنید و به جایگزین‌ها (مانند به فرزندی گرفتن یک بچه) فکر بکنید. بااینکه نمی‌توانید آینده را پیش‌بینی بکنید اما می‌توانید خودتان را با اطلاعات مسلح کرده و به آرامش فکر رسیده باشید.

 

راه‌هایی برای کم شدت استرس پیدا بکنید. بهترین روش برای فرونشاندن اضطراب و تقویت روحیه‌تان استفاده از راه حل های آرامش‌بخشی هست که در قبلا امتحان کرده ایم. مانند برخی اشخاص پیاده‌روی یا شروع یک سرگرمی جدید را روشی صحیحی برای بیرون ریختن فشار و استرس خود دانسته اند. به خیلی‌ها هم هم‌نشینی با عزیزان و خیشاوندان، مدیتیشن، دعا و عبادت، رفتن به مشاور روانشناس، ورزش، یوگا یا جمع‌آوری اطلاعات درباره ی مشکلشان کمک خواهد کرد تا روحیه‌شان بهتر بشود.

 

حتما تا به حال برای شما هم این سوال پیش آمده است که چه چیزهایی سبب نازایی در مردان می شود شما مخاطبین عزیز برای رسیدن به پاسخ این سوال می توانید به پست عواملی که باعث نازایی مردان می شود مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

محقیقان توصیه کرده اند حداقل دو روش برای خودتان پیدا کرده باشید و در روز از آنها استفاده بکنید. و نیز پیشنهاد خواهیم کرد که اولین روزی که با حالت «طبیعی» از خواب بیدار میشوید، روش‌هایتان را کنار نزارید. واکنش‌ها به ناباروری هر روز با روز فرق دارد و چیزی که یک روز برایتان مایه آرامش هست، امکان دارد روز دیگر کلافه کننده بوده باشد. اما استفاده از راه های مدیریت استرس به طور منظم قادر است کمکتان بکند استرس و اضطرابتان هیچوقت از کنترل خارج نخواهد شد.

 

salamatmag 3 5 300x150 استرس سبب نا باروری می شود

 

نفس کشیدن را یاد گیرید. یک راه صحیح دیگر برای آرام شدن مصرف از تکنیک‌های تنفس عمیق هست، چه به تنهایی و چه به همراه شریک زندگیتان. یکی از این تمرین‌ها این هست که جایی مناسب و راحت نشسته باشند، چشمانتان را بسته و نفس‌های عمیق و آرام کشیده. تلاش بکنید هوا را از دماغ داخل بکنید و بیرون بدهید (یا از بینی داخل کرده و از دهان بیرون بدهید) و دیافراگم و ریه‌تان را پر از هوا بکنید. هر وقتی که احساس اضطراب بکنید یا می‌خواستید با همسرتان درمورد مشکل ناباروری حرف بزنید، پنج دقیقه این تمرین را انجام بدهید. آرام بودن کمک خواهد کرد استرس و فشار اندکی در زمان گفتگو احساس کرده و تمرکز بیشتری خواهد داشت.

 

مراقب رژیم‌غذایی‌تان بوده باشید. ازآنجاکه وقت، انرژی و پول زیادی به دلیل درمان‌های ناباروری هزینه میکنید، امکان دارد سلامت عمومی‌ خود را نادیده گرفته باشید. بااینحال این امکان وجود خواهد داشت که حداقل اندکی از استرس و ناراحتی‌تان به علت عوامل سلامتی‌تان هست — به خصوص رژیم‌غذایی‌تان. اگر در شرایط فشار و اضطراب می باشید، سعی بکنید استفاده از قند، نمک، چربی‌های اشباع و آرد سفید را در برنامه‌غذایی‌تان محدود بکنید. و نیز مواد شیمیایی اعتیادآور، الکل و نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند نوشابه، قهوه، چای تلخ و شکلات گرم را کمتر مصرف بکنید.

 

در پایان، امکان دارد روزهایی در زندگی پیش خواهد امد که به نظر هیچ چیز درست پیش نخواهد رفت و به دلیل آن احساس کلافگی و ناراحتی بکنید. چطور با این لحظات کنار خواهید امد؟ باید از پیش پیش بینی چنین روزهایی را کرده باشید و تلاش بکنید آنها را بعنوان بخشی از زندگی پذیرفته باشد. و نیز باید بدانید که روش‌ها و مهارت‌های مقابله‌ای که الان یاد گرفته باشید، توانایی شما را برای کنار آمدن با همچین موقعیت‌هایی در آینده بالا خواهد برد.

نوشته استرس سبب نا باروری می شود اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 2 هفته قبل  ادامه مطلب »