آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
علت اصلی خواب رفتن دست و پا

آیا خواب رفتگی دست و پا نشانه بیماری است ؟

wrist pain 300x150 علت اصلی خواب رفتن دست و پا

 

در این مقاله در سلامت مگ به علت اصلی خواب رفتن دست و پا می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

حس لامسه از حواس پنجگانه انسان بوده است. اگر چه از میان این پنج حس اصلی، حس بینایی شاید پیچیده ترین و مهم ترین آنها بوده است، ولی حس لامسه از اساسی ترین انها می باشد. حس لامسه ارتباط انسان را در تماس با محیط خارج فراهم میکند و توسط همین حس هست که ما می توانیم اجسام را شناسایی کرده و خواب رفتگی دست و پ

می توانیم شکل، دما، سختی یا نرمی، زبری یا لطافت و خیلی دیگر از خصوصیات اجسام را شناسایی بکنیم.

برای همین بسیار پیش آمده که این قدرت را برای ثانیه هایی از دست میدهیم، مانند وقتی که دست و پایمان به اصطلاح خواب رفته است، به همین منظور به سراغ متخصص ارتوپدی رفتیم تا درباره ی علت خواب رفتن و بی حسی دست ها و پاها اطلاعاتی را کسب کرده باشیم تا راهکار صحیحی را برای درمان بهتر پیدا کرده باشد

 

زمان خواب شاید احساس کرده اید که دست های شما سوزن سوزن و بی حس شده و بعد از بیدار شدن حتی امکان دارد نتوانید به راحتی دست خود را مشت یا باز کرده اید. بیشتر این علایم به سرعت بر طرف میشود. برای رفع این حالت، به آرامی دست را باز و بسته بکنید.

حس ناخوشایند خواب رفتن دست و پا می تواند علت های گوناگونی داشته است. در موارد موقتی و بی خطر این حس امکان دارد به علت فشار بر یکی از اعصاب به وجود می اید.

به عنوان نمونه وقتی دستتان زیر سرتان مانده است و شما به خواب رفته اید. یا برای مدت طولانی پاهایتان را روی هم انداخته است و به یکی از اعصاب پا فشار وارد شده است. در هر دو این نمونه ها حس سوزن سوزن شدن که اصولا بدون درد هست پس از مدت کوتاهی که فشار برطرف شده و از بین میرود . در سایر موارد خواب رفتن دست و پا امکان دارد شدید و مزمن بوده و کارهای روزانه شما را مختل بکند. و نیز خواب رفتن دست و پا می تواند همراه با نشانه های دیگری از قبیل درد، خارش و بی حسی بوده است. در این موارد خواب رفتن دست و پا خواهد توانست به علت آسیب دیدن عصب بر اثر ضربه، فشار مداوم روی عصب، عفونت باکتریایی یاویروسی، قرار می گیرند در معرض مواد سمی و بیماری هایی از قبیل دیابت می باشد .

 

wrist pain600 300x150 علت اصلی خواب رفتن دست و پا

 

علت های مهم که نباید از آن غافل شده باشیم

 

اگر خواب رفتن دست و پا مکررا اتفاق افتاده است، یافتن علت اصلی آن بسیار مهم بوده است چون اگر در ابتدای بروز مشکل آن را تحت کنترل خود دربیاورید از عواقب جدی آن در آینده در امان می مانید

 

 

گردش خون ضعیف

 

رایج ترین دلیل خواب رفتن دست ها و پاها در خواب، کم بودن جریان خون در دست ها و پاها می باشد که با تغییر دادن حالت خواب می توانید آن را رفع بکنید.

 

 

دیابت

 

خواب رفتن دست و پا حتی هنگام بیداری امکان دارد نشانه دیابت بوده باشد.مهم ترین و رایج ترین بیماری مربوط به اعصاب محیطی، دیابت بوده است که در تغذیه اعصاب اختلال ایجاد کرده است و از آنجا که هر چه طول اعصاب بیشتر باشد تغذیه آن ها بیشتر با مشکل روبرو بشود، اعصاب پاها آسیب پذیرترند و خواب رفتگی پاها در دیابت زیادتر دیده میشود. بعلاوه خواب رفتن دست و پا، در بیماران دیابتی، انواع اختلالات حسی از جمله کرختی، بی حسی، سوزن سوزن شدن و گزگز کردن دست و پا نیز دیده شده است.

 

 

سندروم تونل کارپل

 

بیماری سندرم تونل مچ دست نیز با خواب رفتن دست ها خود را نشان خواهند داد، به گونه ای که امکان دارد فرد، شب ها به دفعات با حالت خواب رفتگی دست از خواب بیدار شده باشد. این بیماری زمانی به وجود امده است که عصبی که از مچ دست وارد پنجه و نوک انگشتان شده است، بر اثر کار زیاد یا چیزهای دیگری نظیر کم کاری تیروئید، حاملگی و دیابت آسیب دیده باشد و آن منطقه بدون اینکه بیمار فعالیت خاصی داشته است، با یک مختصر فعالیت به خواب خواهد رفت

 

 

آرتریت

 

بیماری آرتریت موجب التهاب و درد مفاصل بدن خواهند شد. این بیماری باعث تحریک و آسیب اعصاب در ناحیه مفاصل نیز خواهد شد.

 

 

عمل جراحی دست

 

این حالت باعث تحریک یا آسیب عصب خواهد شد.

 

 

بیماری گیلن باره

 

بیماری گیلن  باره نیز با نشانه خواب رفتن دست و پا، کرختی و بی حسی شروع می شود که امکان دارد این علائم با معاینه پزشک در بیمار تشخیص داده نشده باشد. اما در هر صورت خود بیمار از حالت های اختلال حسی در اندام های خود آگاه می باشد.

 

hand wrist 721x357 300x150 علت اصلی خواب رفتن دست و پا

 

مسمومیت دارویی

 

مسمومیت های دارویی نیز امکان دارد موجب مسمومیت اعصاب محیطی شده باشد که از میان این داروها، داروهای شیمی درمانی که به اعصاب سلول های محیطی بیماران سرطانی آسیب زده اند، شایع تر هست.

 

 

مسمومیت با فلزات سنگین

 

خوردن یا تنفس فلزات سنگین مانند جیوه، سرب، تالیوم و آرسینک نیز موجب خواب رفتن دست و پا خواهد شد. وقتی که دماسنج یا لامپ کم مصرف یا مهتابی در فضای اتاق شکسته بشود، بر اثر تصعید جیوه فرد دچار مسمومیت خواهد شد

 

 

دیابت؛ رایج ترین علت

 

دیابت یکی از شایع ترین علت خواب رفتن دست و پاست. در میان ۱۰ تا ۲۰ درصد کسانی که بتازگی دیابت آنها تشخیص داده شده است این علامت دیده خواهد شد. در این نوع خواب رفتگی که به نوروپاتی دیابتی مشهور بوده، خواب رفتن اول در پاها احساس میشود و بعد از مدتی به دست‌ها و بازوها نیز احساس شده است. اشخاصی که مبتلا به دیابت می باشند در معرض آسیب‌های عصبی خواهند بود و در خیلی از موارد خواب رفتن پاها یکی از علائم اولیه دیابت هست.

پیشگیری از خواب رفتن دست‌ها در زمان خواب

زمان خواب، دست‌ها را زیر بالش یا سر قرار ندید.

روی دست‌ها نخوابید، زیرا این امر باعث قطع گردش خون خواهد شد.

کف دست را هنگام خوابیدن مشت نکرده و باز نگه دارید.

دست‌ها را روی قلب قرار بدهید تا بی‌حسی آن برطرف بشود.

ورزش‌های مخصوص برای تقویت شانه، گردن و دست‌ها را انجام داده.

از بالش‌های نرم تر استفاده بکنید، از بالش زیر زانو هم استفاده بکنید و به پشت خواب را تجربه کنید.

 

نوشته علت اصلی خواب رفتن دست و پا اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 2 هفته قبل  ادامه مطلب »