آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
cms آماده بررسی مزایا و معایب استفاده از cmsهای آماده در سایت کاربران اینترنت

اگر به زبان ساده بگوییم، cms آماده  همان نرم افزار های مدریت محتوا همچون وردپرس و جوملا هستند. امروزه بخش عظیمی از وب سایت ها با استفاده از این نوع نرم افزار ها طراحی شده اند. اما آیا استفاده از cms آماده مناسب است؟ بهتر است خودمان سایتمان را کد نویسی کنم یا از cms آماده استفاده کنیم؟ در ادامه با سایت سازی همراه باشید تا مزایا و معایب سیستم های مدریت محتوا را مورد برسی قرار دهیم.

مزایای استفاده از cms آماده

cms آماده

۱- سادگی و صرفه جویی در زمان و هزینه ها

برای مثال شما می خواهید یک سایت خبری ایجاد کنید. در این مواقع کدنویسی سایت کار مناسبی نیست و استفاده از cms آماده مناسب تر است. اگر شما از CMS ها استفاده کنید، می توانید به سادگی و در عرض یک روز سایت خود را بسازید و به مطلب گذاری در آن بپردازید. اما اگر خودتان سایتتان را کدنویسی کنید، این کار بسیار طاقت فرسا و زمان بر خواهد بود.

همچنین استفاده از CMS ها رایگان است (هر چند قالب ها و افزونه های غیر رایگان نیز برای CMS ها وجود دارد اما در کل استفاده از خود CMS ها و بیشتر قالب ها و افزونه های آن ها رایگان است.).

۲- وجود آموزش ها، قالب ها و افزونه های متعدد

یکی دیگر از مزیت های CMS ها این است که هزاران آموزش برای آن ها وجود دارد. یعنی شما هیچ گاه در استفاده از آن ها به مشکل برنخواهید خورد و هر گاه مشکل و اختلالی در سایت شما به وجود آمد می توانید با چند دقیقه وبگردی و سرچ این مشکل را به سادگی رفع کنید.

همچنین قالب ها و افزونه های متعددی برای CMS ها وجود دارد که تنها کار شما دانلود و نصب آن هاست! یعنی شما می توانید با یک هاست و یک دامین ساده، وردپرس یا جوملا یا هر CMS دیگری را نصب کنید و یک قالب رایگان روی سایت نصب کنید و به مدریت سایتتان بپردازید! هر گاه احساس کردید ابزاری را کم دارید، می توانید این کمبود را با نصب افزونه ها برطرف کنید!

معایب استفاده از CMS ها

تا به حال که CMS ها برای طراحی وب سایت عالی بودند! اما در کنار وجود مزایا، CMS ها معایبی نیز دارند که در ادامه به توضیح مفصل معایب آن ها می پردازیم.

حتماً بخوانید :  همه چیز درباره بهینه سازی داخلی سایت

۱- امنیت پایین

برای من که یک هکر کلاه خاکستری هستم، هک یک وب سایت ساخته شده با وردپرس به مراتب ساده تر از هک سایتی است که کدنویسی آن به صورت اختصاصی انجام یافته. برای هک سایت های وردپرسی یا سایت هایی که با CMS ها ساخته شده اند فقط کافی است یک افزونه اختصاصی طراحی کنیم که یک دورک (اختلال) در سایت ایجاد کند و حال تنها کاری که باید انجام دهیم این است که با استفاده از این باگی که توسط افزونه در سایت ایجاد کردیم، وارد سایت شویم. روزانه هزاران افزونه ناشناخته روی CMS ها نصب می شود و همین کار باعث به وجود آمدن هزاران دورک می شود.

برای مثال ما افزونه ای داریم که دچار یک نوع نقص امنیتی است و حال هر وب سایتی که این افزونه را نصب کند دچار این نقص امنیتی خواهد شد. اگر این افزونه تنها ۳۰۰ نصب پیدا کند، ۳۰۰ سایت قابل هک ایجاد خواهد شد که هکر برای هک آن ها فقط نیاز دارد با استفاده از گوگل هکینگ آن ها را پیدا کرده و مورد هدف قرار دهد!

۲- نمی توانیم همه آن چیزی را که در ذهنمان است پیاده سازی کنیم!

وقتی بخواهید یک سایت شخصی با مطالب کم داشته باشید هیچ مشکلی وجود ندارد. اما وقتی قصد راه اندازی یک سایت فوق حرفه ای را دارید مطمئنا CMS ها گزینه ی مناسبی برای این کار نیستند! زیرا شما نمی توانید یک سایت با امکانات ویژه بسازید (اگر هم بتوانید باز هم نیاز به کدنیسی برای قالب و افزونه دارید که بهتر است از همان ابتدا خودتان سایتتان را برنامه نویسی کنید.)

مرکز آموزش جوان فایل نت                         ایجاد سایت در سایت ساز آنلاین جوان فایل

۰٫۰۰میانگین رتبه (% نمره) – رای

 ارسال در حدود 6 ماه قبل  ادامه مطلب »